Masz pytania?

Zadzwoń: 500 170 518

W tym roku nie chcemy, żeby zatrzymał nas trudny czas, w którym się znaleźliśmy, więc ratownicy z ZHP Hufca Ziemi Gliwickiej przygotowali dla nas pokaz resuscytacji i obsługi defibrylatora AED. Jeśli nie wiecie, gdzie w Waszej okolicy możecie znaleźć defibrylator poszukajcie go na mapie!
 
 

 

 

Komenda Miejska Policji w Gliwicach przygotowała dla Was również w formie wideo dekalog gliwickiego wolontariusza. Gliwiccy policjanci chcą, żeby wszyscy kwestujący wolontariusze mogli czuć się bezpiecznie poczas finału WOŚP.

 

Przedstawiamy Wam dekalog zasad bezpieczeństwa każdego wolontariusza w pigułce!
 

 
 

1. WOLONTARIUSZ ZAWSZE DBA O SWOJE BEZPIECZEŃSTWO!

Twoje życie i zdrowie jest najważniejsze. Jeżeli coś Ci grozi, ktoś zrobił Ci krzywdę lub dokonał kradzieży zgłoś to jak najszybciej do najbliższej jednostki Policji:

  • Komisariat Policji I w Gliwicach ul. Kościelna 2
  • Komisariat Policji II w Gliwicach ul. Warszawska 35C
  • Komisariat Policji III w Gliwicach ul. Pszczyńska 20
  • Komisariat Policji IV w Gliwicach ul. Wawelska 2
  • Komisariat Policji V w Gliwicach ul. Strzelców Bytomskich 22
  • Komisariat Policji w Pyskowicach Plac Wyszyńskiego 24
  • Komisariat Policji w Knurowie ul. Dworcowa 1A

PAMIĘTAJ O NUMERZE ALARMOWYM 112, 997 – przedstaw się, podaj dokładną lokalizację i przyczynę interwencji.

 

2. WOLONTARIUSZ NIGDY NIE JEST SAM!

Pamiętajcie, że w grupie siła. Gdy jest wokół Ciebie kilka osób zawsze będziesz czuć się bezpieczniej. Pamiętamy dodatkowo o reżimie sanitarnym, grupki mogą być tylko do 5 osób!

 

3. WOLONTARIUSZ ZAWSZE STOI W OŚWIETLONYCH MIEJSCACH!

Pamiętaj, że zimą szybciej robi się ciemno, a finał jak zawsze trwa do godz. 20:00, dlatego dla własnego bezpieczeństwa unikaj ciemnych zaułków – w świetle latarni będziesz bardziej widoczny.

 

4. WOLONTARIUSZ KWESTUJE NA ULICACH SWOJEGO MIASTA!

Każdy kwestujący szanuje cudzą prywatność i nie wchodzi na prywatne posesje, porusza się tylko po miejscach publicznych.

 

5. WOLONTARIUSZ PROSI O WSPARCIE AKCJI, NIGDY SIĘ NIE NARZUCA!

Pamiętaj, że zbiórka jest dobrowolna, nie narzucaj się, uśmiechaj się, a na pewno kolejna osoba to doceni i wesprze akcję!

 

6. WOLONTARIUSZ NIE ZGRYWA BOHATERA. JEŻELI KTOŚ MU GROZI UŻYCIEM SIŁY LUB NIEBEZPIECZNYM NARZĘDZIEM – ODDAJE PUSZKĘ I RATUJE ŻYCIE!

Pamiętaj, że zbierasz pieniądze na szczytny cel, ale Twoje życie i zdrowie jest najważniejsze. Jeżeli ktoś ci grozi i wyrywa puszkę, oddaj mu ją, zapamiętaj jak najwięcej szczegółów i jak najszybciej udaj się na najbliższy komisariat (nigdy nie Wiesz jaką broń może ukrywać sprawca kradzieży w swojej kieszeni).

 

7. WOLONTARIUSZ PAMIĘTA ŻE KWESTUJE NA SZCZYTNY CEL – NIE OKRADA ZBIÓRKI!

Zbiórka jest dobrowolna, jest to akcja charytatywna, więc jeżeli kwestujesz tylko dla swojego zysku to pamiętaj, że popełniasz przestępstwo z art. 278 § 1kk – kradzież (Kto zabiera w celu przywłaszczenia cudzą rzecz ruchomą, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5) lub art. 279 § 1kk – kradzież z włamaniem (zabór rzeczy ruchomej celem jej przywłaszczenia dokonany po uprzednim pokonaniu zabezpieczenia, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10).

 

8. WOLONTARIUSZ SZANUJE POGLĄDY INNYCH OSÓB – NIE WSZCZYNA BÓJEK I AWANTUR!

Uszanuj innych. Jak ktoś nie popiera 29. Finału Wielskiej Orkiestry Pomocy, nie obrażaj się, nie denerwuj, tylko uśmiechnij i maszeruj dalej z myślą, że kolejna osoba zrozumie, że zbierasz pieniądze na szczyty cel!

 

9. WOLONTARIUSZ DBA O KULTURĘ OSOBISTĄ!

Nie bądź wulgarny, nie bądź nerwowy i pamiętaj, że osoba schludna i uprzejma wzbudza większe zaufanie.

 

10. WOLONTARIUSZ DBA O SWOJE ZDROWIE, PAMIĘTA O OGRZANIU SIĘ I PRZERWIE BY MÓC KWESTOWAĆ DO KOŃCA ŚWIATA I JEDEN DZIEŃ DŁUŻEJ!

Zadbaj o siebie. Jeżeli jest Ci zbyt zimno lub warunki tego dnia są mocno niesprzyjające, to pamiętaj, że zdrowie jest zdecydowanie ważniejsze niż zapełnienie skarbonki po same brzegi za wszelką cenę. Pamiętajmy jeszcze o obostrzeniach sanitarnych! Noście maseczki, utrzymujcie dystans i dezynfekujcie często dłonie!