Masz pytania?

Zadzwoń: 500 170 518

27 lipca 1890 r. szczupła postać idzie po zmierzchu chwiejnym krokiem senną ulicą francuskiego miasteczka Auvers. Mężczyzna nie ma nic przy sobie; dłonie przyciska do świeżej rany postrzałowej, z której sączy się krew. To Vincent van Gogh – wówczas mało jeszcze znany artysta, dziś uznawany za jednego z największych malarzy na świecie. O jego tragicznej śmierci wiadomo od dawna, jednak nadal nie jest jasne, jak i dlaczego doszło do śmiertelnego postrzału. „Twój Vincent” opowiada właśnie tę historię – odkrywa okoliczności tajemniczej śmierci artysty. Czy na pewno popełnił samobójstwo? Co się wydarzyło przez 6 tygodni od ostatniego listu van Gogha, w którym pisał, że czuje się dobrze i jest zupełnie spokojny?

 

„Twój Vincent”, który zauroczył i podbił serca widzów nie tylko w Polsce, powołuje do życia obrazy Vincenta van Gogha, aby opowiedzieć historię tego wielkiego artysty. Twórcy wykonali ten film taką samą techniką, jaką van Gogh stosował, malując obrazy olejne. 65 000 klatek, składających się na animację, namalował zespół złożony ze 125 malarzy. Zajęło im to 2 lata. Gdy produkcja dobiegała końca, studio realizatorów było wypełnione obrazami z filmu. Odpowiadali na niekończące się pytania od osób z całego świata o to, jak powstał „Twój Vincent”. Dlatego zdecydowali się stworzyć tę wystawę.

 

Wystawa ta stanowi kontekst pozwalający odbiorcom, którzy nie widzieli jeszcze filmu, zintensyfikować to przeżycie. Natomiast ci, którzy są już po seansie, będą mieli okazję wejść jeszcze głębiej w świat „Twojego Vincenta” i cieszyć się obrazami, które ożywały w kinie.

 

W Stacji Artystycznej Rynek będzie można zobaczyć 28 z 122 obrazów wykonanych techniką olejną, jaką stosował Vincent van Gogh w swoich pracach. Zanimowane w filmie, opowiadają historię życia artysty.

 

Wszystkie obrazy pochodzą z animacji „Twój Vincent” – najbardziej kasowego filmu w historii polskiej kinematografii, który został uhonorowany Europejską Nagrodą Filmową i dwiema nagrodami Polskiej Akademii Filmowej, był nominowany do Oscarów, Złotych Globów, brytyjskiej nagrody BAFTA i polskich Złotych Lwów.

 

Podczas wernisażu zostanie wyświetlony krótki film ukazujący w jaki sposób powstał „Twój Vincent”.

Wystawę wspierają nasi partnerzy: Miasto Wrocław, Klapec, WASKO SA

Projekt dofinansowano ze środków Miasta Gliwice

Wstęp wolny.