Masz pytania?

Zadzwoń: 500 170 518

 

Muzyka reggae po raz kolejny zawładnie Gliwicami czyli WINTER REGGAE 2018

 

Tegoroczna edycja najstarszego śląskiego i jednego z najstarszych festiwali w Polsce odbędzie się w trzy soboty lutego i marca. Gliwice zatętnią dźwiękami ekstremalnego dub-owego basu, mocno elektronicznego reggae i korzenne, tradycyjnego roots. Muzyka reggae pokaże swoje wszystkie oblicza! Trzy dni i trzy różne imprezy, goście z  zagranicy i najważniejsi polscy wykonawcy!

 

W tym roku pokażemy różne oblicza muzyki i kultury reggae,  ten wciąż niedoceniany gatunek ma bardzo dużo do zaoferowania, zapraszamy do Gliwic, obiecujemy ze nikt nie będzie się nudził! – mówi Marek Niewiarowski, szef artystyczny festiwalu.

 

PLAN FESSTIWALU.

 

24.02. Dzień pierwszy.

CKS Mrowisko, ul. Pszczyńska 85, godz. 16:30,  wstęp bezpłatny.

 

Spotkanie z Arkadiuszem „Bozo” Niewiadomskim, największym znawcą muzyki reggae w Polsce ale też podróżnikiem, geologiem i przyrodnikiem. Będą zdjęcia i opowieści o kontynencie afrykańskim.

 

Afrykański quiz. Po raz pierwszy w Gliwicach wszyscy chętni będą mogli uczestniczyć w quizie poświęconym temu fascynującemu kontynentowi. Pytania z zakresu geografii, przyrody i kultury, przygotował Arkadiusz „Bozo” Niewiadomski. Wstęp wolny, zapraszamy wszystkich od lat 14 do 114.

Dla zwycięzców przewidzieliśmy nagrody. Obowiązują wcześniejsze zapisy.

Zapraszamy rodziców z dziećmi, przygotujemy specjalny kącik dla maluchów!

Quiz swoim specjalnym występ uświetnią wychowankowie Warsztatów Terapii Zajęciowej Tęcza, przy Fundacji Różyczka.

 

Koncert zespołu HABAKUK, godz. 19:30, jeden z najważniejszych polskich zespołów reggae. Swoim otwartym i oryginalnym podejściem do muzyki zyskali rzesze fanów. Powstali w 1989 roku w  Częstochowie. Wydali 10 płyt. Krążek z wykonaniem utworów Jacka Kaczmarskiego w reggae konwencji stał się duża sensacja na rodzimej scenie. Setki koncertów i tysiące przejechanych kilometrów, wciąż w formie czego dowodem jest ostatni album nagrany razem z etno-folkowym, żeńskim zespołem Kolokagathos (bilet na koncert 10,00 zł).

 

03.03. Dzień drugi.

Klub Spirala ul. Pszczyńska 85, godz. 20:00, bilety 20,00 zł do nabycia przed koncertem.

 

DREADSQUAD

Dreadsquad to projekt, który umieścił Polskę na mapie twórców tanecznych riddimów o mocnych basowych brzmieniach. Łódzkie Superfly Studio wydaje tune za tunem łącząc jamajskie brzmienia Reggae, Dubu, Dancehallu, Ska i Rocksteady z nowoczesnym Breakbeatem, Jungle, Dubstepem i Garagem.  Dreadsquad powstał w 2001 r., kolejne lata działalności przynosiły niezliczoną ilość mixtape'ów, remixów, mashapów i kooperacji. Po setkach występów w Polsce nadeszły wyjazdy Europejskie, a obecnie Dreadsquad ma na swoim koncie występy w USA, Kanadzie, Brazylii, Indiach czy Japonii. Na swoim koncie mają współpracę z czołówką polskiej sceny reggae i hip hop. Na instrumentalach Dreadsquad'u nagrywali dotychczas: Marika, East West Rockers, Ras Luta, Junior Stress, Kacezet, Natural Dread Killaz, O.S.T.R., Pablopavo, Reggaenerator, Tede, Numer Raz, Grubson, i wielu wielu innych. Dreadsquad współpracował również z wieloma topowymi jamajskimi i europejskimi artystami, takimi jak Ward 21, Tenor Fly, Top Cat, General Levy, U Brown, Milion Stylez, Lady Chann, Tipa Irie, Jah Mason, Perfect Giddimani, Dr Ring Ding… i wieloma, wieloma innymi. Jak do tej pory Dreadsquad wydał 4 mixtape'y, 4 albumy producenckie i krocie singli, które stały się bestsellerami w sklepach muzycznych w całej Europie i trafiły na playlisty topowych DJów.
Dreadsquad jest soundem na światową skalę. Jego inspiracją są ścieżki życia, spoiwem jamajska kultura soundsystemowa i współczesna muzyka basowa.

 

Mic Liper rub-a-dub warrior Dee-jay/mc pochodzący z Pabianic. Aktywny na scenie od 2009 roku, Znany z współpracy z wieloma soundsystemami, składami selektorskimi i selektorami. Współzałożyciel Posłuchaj Człowieku sound oraz Roots Melody soundsystem. Wszechstronna nawijka pozwala mu się odnaleźć w wielu gatunkach muzycznych, lecz nawiązuje do swojej ulubionej częsci jamajskiego dobytku – RUB-A-DUB. Można go usłyszeć na wielu scenach muzycznych w Polsce i nie tylko. Grywał na wielu festiwalach, między innymi: Ostróda Reggae Festiwal, Reggaeland, Bielawa, DubCamp i wiele wiele innych. Często można było go usłyszeć na sesjach Dreadsquad, Pandadread, i JahLove Soundsystem z którymi od wielu lat tworzy kolektyw Mystic Dubs.

 

DUBSEED

Dubseed to dj i promotor, organizator cyklu imprez „Dub Temple”. Od wielu lat silnie zaangażowany w krakowska scene reggae dub, gdzie zdołał wyrobić sobie silną markę oraz zyskać stałą publiczność. Jak do tej pory udało mu się ściągnąć do Krakowa i gościć na swoich sesjach dziesiątki czołowych  producentów i soundsystemów z zagranicy oraz praktycznie całą polską czołówkę artystów związanych ze sceną dub. Od dłuższego czasu konsekwentnie rozbudowuje swój zestaw nagłośnienia – obecnie moc soundsystemu to 32kW RMS – dubwise no compromise! Prezentowane przez niego sety to głównie mieszanka UK dubu oraz dubstepu w medytacyjnym dubowym klimacie. Większość jego muzycznej drogi związana jest z reggae dubem, fascynacją dubowym brzmieniem UK Roots cyfrowym dubem z Francji oraz europejską sceną sound systemową.

 

10.03. Dzień trzeci.

CKS MROWISKO, klub Spirala ul. Pszczyńska 85, godzina 18:30, bilety w przedsprzedaży: 40,00 zł,  w dniu koncertu 50,00 zł. Przedsprzedaż: bilety kolekcjonerskie, Gliwice Salon SixSilver ( dawny Czas) ul. Zwycięstwa 1, kasa CKS Mrowisko, ul. Pszczyńska 85, cały kraj system TICKETMASTER.

 

BAKSHISH

Ich nazwa w języku arabskim oznacza „podarunek, dar”. Polska scena reggae dostała w prezencie ich muzykę i niosący nadzieję przekaz dokładnie 35 lat temu. Powstały w 1982 roku w Kluczborku Bakshish to jeden z pierwszych i najważniejszych polskich zespołów reggae. Muzyczne poszukiwania rozpoczęte od ska i rocksteady po kilku miesiącach przyjęły formę reggae. Już w 1982 roku zespół zagrał pierwsze koncerty na lokalnych imprezach i w klubach studenckich. W tym czasie awansowali do finału konkursu radiowej Trójki „Kto najlepszy w tym rocku?” i zdobyli nagrodę Festiwalu Muzyki Rockowej w Jarocinie w 1983 roku, gdzie zagrali już jako gwiazda rok później. Zarejestrowany w tym samym roku koncert telewizyjny mimo dwukrotnej zapowiedzi nie został wyemitowany z powodu nagłych śmierci pierwszych sekretarzy partii w ZSRR. Bakshish w tym okresie można było spotkać na dużych festiwalach w całej Polsce. W 1992 roku w studio Złota Skała zrealizowali swój pierwszy album „One Love”, sprzedany w kilkudziesięciu tysiącach egzemplarzy. W 1994 roku przy wsparciu niemieckiego producenta Felixa Woltera nagrali „Eye”. Pamiętnym albumem jest również płyta „B-3″ (2000). Powrócili na scenę z „4 I-ver” (2012). Przez grupę przewinęły się dziesiątki muzyków, ale jej fundamentem od zawsze jest wokalista Jarek „Jarex” Kowalczyk. Bakshish ostatnimi laty wydał dwa single „Źrenica” i „Diament”. W roku 2017 czyli swojego 35-lecia wydali pierwszy koncertowy album „Alive” świetnie przyjęty przez fanów i zagrali jeden z najlepszych koncertów  w Amfiteatrze Opolskim z Orkiestrą Filharmonii Opolskiej na którym bawiło się kilka tyś. Ludzi z całego kraju.

 

TABU

Śląska grupa, która pierwsze kroki na scenie stawiała w 2003 roku. Energetyczne reggae, mocna sekcja dęta i charyzma sceniczna to kierunek, którym Tabu podąża. Na koncie zespołu są cztery  studyjne płyty i album live z Przystanku Woodstock. To obecnie najpopularniejsza grupa reggae w naszym kraju. Stali się już fenomenem polskiej sceny, nieustannie koncertując i wciąż gromadząc całe zastępy fanów. Organizują też od wielu lat festiwal Najcieplejsze Miejsce Na Ziemi w Wodzisławiu Śląskim.

 

ETNA KONTRABANDE

Niezwykle energetyczny, typowo koncertowy zespół grający muzykę reggae ska, montujący w niej wszelakie style.  W 2016 roku wybrany do finałowej piątki konkursu World Reggae Contest przez portal Reggaeville i organizatorów Ostróda Reggae Fest. W 2015 roku zespół wydał swój czwarty album „Stylem dowolnym” doceniony przez środowisko muzyczne. Utwór „Betonowa kwestia” znalazł się na składance „Metropolia jest Okey w Radiu Gdańsk”, a płyta zyskała wiele przychylnych recenzji. Według słuchaczy audycji Strefa Dread radiowej Czwórki, mimo wielu lat na polskiej scenie, zespół został uznany za jedną z nadziei 2017 roku. We wrześniu ukazał się w sieci singiel „Każdy zbiera życia łan” z gościnnym udziałem Ras Luty. Jest on zapowiedzią kolejnego krążka zespołu.

 

SHASHAMANE

Zespół SHASHAMANE powstał w 2015 r i chociaż jest młody stażem, to w swoim składzie zgromadził doświadczonych muzyków, których połączyła wspólna pasja jaką jest fascynacja jamajskimi brzmieniami, a zwłaszcza roots reggae i dub. Wśród tworzących formację znalazły się osoby współpracujące z takimi grupami jak Bakshish, Tabu, Lion Vibrations, Zgroza, Jahoo, Baobab i wielu innymi, nie tylko związanymi ze środowiskiem reggae. 11.12.2017 zespół wydał pierwszy album pt. „Origin & Culcha”.

 

CHAINSKA BRASSIKA (UK)

Zespół z Londynu grający gorącą mieszankę ska i reggae. Dzięki wygranej w międzynarodowym konkursie World Reggae Contest podczas Ostróda Reggae Festival 2015, nagrali album na Jamajce.

Z brzmieniem opartym na mocnej 4-osobowej sekcji dętej, Chainska Brassika to ośmiu szkolnych kolegów, którzy stali się ulubieńcami dobrych imprez, przyciągając tłumy od Glastonbury do Nottinghill Carnival, Rototom Sunplash czy Boomtown, a nawet zwiedzając Jamajkę. Znani z regularnego otwierania koncertów brytyjskich legend Madness, widziano ich również supportujących m.in. The Wailers, Easy Star All Stars i The Skatalites. Ich debiutancki album „Skinna” ukazał się pod koniec 2015 roku. Promocyjnie wspierał go nawet DJ David Rodigan z BBC. Podczas World Reggae Contest w Ostródzie pokonali ponad 100 zespołów z 28 krajów, mimo faktu, że ich muzyka w zdecydowanej mierze opierała się o ska. Dzięki temu zespół wybrał się w podróż na Jamajkę, gdzie w legendarnym studio Harry J (gdzie nagrywali m.in. Bob Marley czy Burning Spear) zarejestrowali swój drugi album „Harry J Business”. Płyta produkowana przez podwójnego zdobywcę Grammy, Stephena Stewarta, ukazała się pod koniec 2017 roku. Gościem na albumie jest rzadko występujący w takiej roli Toots Hibbert z Toots & The Maytals. Piosenka „Don't You Try” z jego udziałem zyskała popularność w BBC Radio 2, BBC Radio 6 Music i BBC Radio 1xtra. Pokaźny wywiad z grupą ukazał się w magazynie „Festiville”, wydawanym przez Reggaeville.com – największy na świecie portal reggae. Rozpoczęły się intensywne trasy koncertowe po Wielkiej Brytanii i Europie w celu promocji albumu. Na wiosnę grupa po raz pierwszy wybiera się do USA, gdzie wystąpią na znaczącym SXSW Festival w Teksasie.

 

Więcej informacji:

https://www.facebook.com/Winterreggae

 

Organizator:
GTWteam.

Projekt dofinansowany z budżetu Miasta Gliwice