Masz pytania?

Zadzwoń: 500 170 518

Zapraszamy 16 maja o godzinie 17:00 do Stacji Artystycznej Rynek na 9 już spotkanie z cyklu „Literatura na Stacji”
Truda i Achim po wielu latach wracają na rodzinny Śląsk. Wracają w miejsce dramatycznych wydarzeń, które zaważyły na reszcie ich życia. To miejsce to świętochłowicki obóz pracy „Zgoda”, działający przez dziewięć miesięcy 1945 roku – piekło sześciu tysięcy ludzi, w większości Ślązaków, tragiczny grobowiec co drugiego z nich.
Ta wielowątkowa historia spleciona jest z opowieści i przemyśleń zarówno świadków tych wstrząsających faktów, jak i przedstawicieli dzisiejszego młodego pokolenia, odkrywających straszną prawdę o swojej rodzinie i swoim regionie. To opowieść o poszukiwaniu prawdy i elementarnej sprawiedliwości, ale także o odkrywaniu własnej tożsamości tych, którzy poprzez dramatyczne losy przodków odnajdują swoją prawdziwą ojczyznę – właściwie dla siebie miejsce na ziemi.
Dominika Bara (ur. 1972 w Chorzowie) – absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Od 1998 r. pracownik Biblioteki Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego. Autorka artykułów w czasopismach popularno-naukowych („2K. Kultura i komunikacja”, „Bibliotheca Nostra”, „Teberia. Na styku nauki i gospodarki”.) W 2016 napisała „Afy” – fabularną opowieść o losach więźniów świętochłowickiego obozu pracy „Zgoda”, gdzie w 1945 roku w bestialskich warunkach więziono blisko sześć tysięcy ludzi, z których co trzeci pozostał tam na zawsze.